خانه / اطلاعات فنی خودرو / علائم نشان دهنده مشکل در ترمز-۲

علائم نشان دهنده مشکل در ترمز-۲

آپلود عکس

علائم نشان دهنده مشکل در ترمز (بخش چهارم-کشیدن ترمز به یک سمت) :

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که خودروی شما سرخود شده است؟ گاهی اوقات ممکن است در حین رانندگی در مسیر مستقیم یا ترمزگیری، خودرو ناگهان به سمت راست یا چپ می‌رود؛ اگر چنین حالتی در خودروی شما اتفاق افتاد، این می‌تواند نشان دهنده مشکل سیستم ترمز باشد.

علت این کشیدن خودرو به سمت چپ و راست می‌تواند گیر کردن (چسبیدن) کالیبر ترمز باشد. از آنجا که چنین سناریویی باعث ایجاد اصطکاک در یک چرخ می‌شود و در بقیه چرخ‌ها اصطکاکی وجود ندارد، خودروی شما می‌تواند به طرفی که کالیبر گیر کرده است، کشیده شود.

دو سناریوی دیگر نیز مربوط به ترمز وجود دارد که باعث می‌شود خودرو به سمت چپ و راست برود؛ یکی خراب شدن لوله‌های ترمز یا پمپ ترمز است که باعث می‌شود که کالیبرهای ترمز را هنگام استفاده از ترمز، به طور نامساوی حرکت دهند؛ و یا لنت‌های ترمز را به طور نامساوی حرکت دهند و همچنین میزان فشار مختلفی روی چرخ‌های مختلف اعمال کنند.
با این حال، همیشه کشیدن نشان دهنده مشکل ترمز نیست. این عیب همچنین می‌تواند به علت وجود تایرهای کم‌باد یا فرسوده، میزان نبودن یا وجود مشکل در سیستم تعلیق (جلوبندی) خودروی شما باشد.

آپلود عکس

 

علائم نشان دهنده مشکل در ترمز (بخش پنجم-وجود لرزش در سیستم ترمز):

اگر تا به حال یک توقف اضطراری با خودرویی که سیستم ترمز ضد قفل دارد داشته باشید، پس حتما شما با لرزش‌های سریعی پدال ترمز آشنا هستید؛ این لرزش‌ها معمولا به دلیل فشارهای ناگهانی سیستم روی دیسک ترمز است. با این حال، اگر در شرایط عادی پدال ترمز شما لرزش دارد، این نشانه وجود مشکل در سیستم ترمز است. به طور کلی، لرزش پدال ترمز نشانگر تاب برداشتن دیسک ترمز است. سطوح ناهموار آنها در برابر لنت های ترمز قرار می گیرد و به آن ضربه می زند، و شما بازخورد آن را از طریق پدال ترمز احساس می کنید.

دیسک معمولا فقط زمانی تاب برمی‌دارد که برای مدت طولانی در معرض فشار شدید هستند. به عنوان مثال، حرارت زیاد ایجاد شده ناشی از اصطکاک هنگام رانندگی به سمت پایین در مسیرهای سراشیبی کوهستانی یا ترمزگیری‌های مکرر هنگام حمل اشیای سنگین، باعث می‌شود سطح فلزی دیسک ترمز تغییر شکل دهد. اگر اخیراً ترمز شدید نگرفته‌اید ولی احساس می‌کنید پدال هنگام ترمز عادی می‌لرزد، ممکن است چرخ های خودرو بالانس نباشند.

آپلود عکس
علائم نشان دهنده مشکل در ترمز (بخش ششم-ترمز دمدمی مزاج):

علاوه بر لرزش پدال ترمز، نشانه‌های دیگری هم هستند که می‌توانند به شما بگویند سیستم ترمز خودرو شما ممکن است نیاز به بررسی دارد. پدالی دمدمی مزاج، که قبل از درگیر شدن ترمزها عملا به ته می‌رسد، می‌تواند نشانگر لنت‌های فرسوده یا وجود مشکل در سیستم هیدرولیکی، نشت هوا در لوله‌ها و پمپ ترمز، یا نشت روغن ترمز باشد. برای بررسی نشت روغن ترمز، یک ورق سفید یا مقداری مقوا را در شب زیر خودرو قرار دهید. صبح، روغن ترمز جمع‌آوری شده را بررسی کنید. روغن ترمز عملا روشن است و درجه غلظت آن مانند روغن خوراکی است.

برعکس این حالت هم ممکن است؛ یعنی حالتی که باعث می‌شود ترمزها بلافاصله با کوچکترین تماسی ترمز بگیرند. در این شرایط ممکن است به دلیل ناهمواری و فرسودگی سطح دیسک ترمز، و یا کثیف بودن روغن ترمز باشد. اگر مشکل از روغن ترمز باشد خیلی راحت و ارزان با مراجعه به مکانیکی، می‌توانید روغن ترمز خودرو را عوض کنید.

در نهایت، اگر باید ترمز را تا ته بگیرید تا خودرو از حرکت بایستد، ممکن است لوله‌های روغن گرفتگی داشته باشند یا در سیستم مکش مشکلی وجود داشته باشد. در هر دو حالت، ترمز بسیار حساس می‌شود و ترمزگیری با آن دشوار است. در این شرایط هم سیستم ترمز نیاز به تعمیر فوری دارد و برای برطرف کردن آن هم بهتر است سری به تعمیرگاه بزنید.

 

 

 

درباره ی irdiag

مطلب پیشنهادی

چگونه از رنگ فیوز متوجه شویم چه خصوصیتی دارد؟

انواع دیاگ: * دیاگ سواری * دیاگ سنگین * دیاگ ماشین * دیاگ موتورهای دریایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *